Prof. Dr. Yusuf Baran

     

 

 

 

Dr. Yusuf Baran, 1977 yılında doğdu. 1998 yılında Dicle Üniversitesi, Biyoloji Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek Lisans derecesini 2002 ve Doktora derecesini 2006 yılında ODTÜ’den aldı. Doktora çalışmaları esnasında Kuzey Atlantik Savunma Paktı’ndan (NATO) aldığı özel bir burs ile Amerika Birleşik Devletleri, Medical University of South Carolina’da (2005 Temmuz-2006 Şubat) misafir araştırmacı olarak çalıştı.  2007-2015 yılları arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Prof. Dr. Yusuf Baran’ın çeşitli kurumlar tarafından desteklenen 30’un üzerinde bilimsel araştırma projesi, 300’ün üzerinde yayınlanmış bilimsel makalesi, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş bildirisi vardır. Dr. Baran’ın 100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası kurumlar tarafından verilmiş ödülü bulunmaktadır.

Bu ödüllerden bazıları;

2013 Yılında, Dünya Ekonomik Forumu’nun her yıl tüm dünyadan "akademik mükemmeliyet, topluma hizmet ve bilim ile dünyayı değiştirme potansiyeli" bulunan 40 yaşın altındaki 40 lider genç bilim insanına verdiği “Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü”

2014 yılında Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Organizasyonu’ndan “Bilimsel Önderlik Alanında Türkiye’nin en Başarılı İnsanı Ödülü”,

2015 yılında, Dünya Bilimler Akademisi’nin liderlik, akademik mükemmeliyet ve topluma hizmet kriterlerine göre tüm dünyadan seçtiği 40 yaş altı 25 genç bilim insanına verilen “Genç Üyelik Onuru”

2015 yılında Güven Hastanesi’nden ve Eczacıbaşı Holding’ten “Bilimsel Araştırma Destek Ödülü”

2016 yılında, Dünya Bilimler Akademisi ve Amerika Bilimin İlerletilmesi Organizasyonu’nun tüm dünyadan seçtiği 30 kişiden biri olarak Bilim ve Diplomasi Programı Üyeliği onuru,

2016 yılında Deneysel Hematoloji Derneği’nden, 2013 Yılında Bilim Kahramanları Derneği’nden ve 2010 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nden “Yılın Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü”nü elde etmiştir.

2017 Yılında ise Türk Eczacılar Birliği Eczacılık Akademisi “2017 Bilim Teşvik Ödülü”nü almıştır.

Prof. Dr. Yusuf Baran,

Küresel Genç Akademi, Yönetim Kurulu Üyeliği;

Birleşmiş Milletler’in gelişme ilkelerini gerçekleştirmek üzere kurulan Gelişen Ülkeler Mühendislik ve Teknoloji Akademisi kurucu üyeliği;

Dünya Genç Bilim İnsanları Organizasyonu üyeliği;

Dünya Ekonomik Forumu, Yılın Genç Bilim İnsanı Programı Üyeliği;

Sağlık Bakanlığı, Meslek Hastalıkları ve Kanser Danışma Kurulu Üyeliği;

Prof. Dr. Yusuf Baran, 2017 yılından itibaren Yunus Emre Enstitüsü, Bilim Kurulu üyeliği görevinin yanı sıra, Uluslararası Genç Bilim İnsanı Büyükelçisi ve Bilim Diplomatı gibi farklı görevi de yürütmektedir.

Prof. Dr. Yusuf Baran’ın araştırmaları kanser moleküler biyolojisi, bilim ve teknoloji politikaları ve bilim diplomasisi üzerine yoğunlaşmaktadır.

Prof. Dr. Yusuf Baran, 2015 yılının Şubat ayından beri Abdullah Gül Üniversitesi, Yaşam ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.